Medycyna pracy
W ramach medycyny pracy w naszym Centrum Medycznym w Warszawie Bemowie przeprowadzamy szereg badań, w tym m.in.:
Centrum Medyczne Bemowo przeprowadza:
- badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy,
- wstępne – przed rozpoczęciem pracy,
- okresowe – przedłużające ważność zaświadczenia o zdolności do pracy,
- kontrolne – po zwolnieniu lekarskim przekraczającym 30 dni,
- badania kierowców oraz kandydatów na kierowców wszystkich kategorii,
- badania kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
- badania operatorów ciężkiego sprzętu,
- badania kierowców wózków widłowych,
- badania pracowników narażonych na działanie promieniowania jonizującego,
- aktualizacja książeczki/wydanie zaświadczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Koszt konsultacji lekarskich w ramach medycyny pracy (okulista, laryngolog, neurolog, lekarz medycyny pracy) wynosi 170 zł za jedną konsultację. Łączny koszt badań zależny jest od liczby oraz rodzaju czynników szkodliwych i warunków uciążliwych wskazanych przez pracodawcę na skierowaniu.
Przykład I: dla pracownika biurowego, pracującego przy komputerze wymagana jest konsultacja lekarza okulisty i lekarza medycyny pracy.
Przykład II: dla pracownika biurowego, pracującego przy komputerze i poruszającego się samochodem służbowym kat. b wymagane jest badanie psychotechniczne, konsultacja lekarza okulisty, konsultacja lekarza neurologa, oznaczenie poziomu glukozy we krwi i konsultacja lekarza medycyny pracy.
Jak przebiega badanie u lekarza medycyny pracy?
Badanie u lekarza medycyny pracy zwykle nie trwa długo. Lekarz może zapytać o ostatnio przebyte choroby lub zabiegi, a także aktualnie przyjmowane leki czy schorzenia przewlekłe. W formularzach wypełnianych u specjalisty pojawiają się też pytania o choroby występujące w najbliższej rodzinie oraz nałogi. Po dopełnieniu formalności przechodzi się do podstawowych badań. Podczas wizyty u lekarza medycyny pracy mierzy się ciśnienie oraz osłuchuje klatkę piersiową. Może on również skierować pacjenta do innych specjalistów. Jeśli praca ma przebiegać w hałasie lub wymagać spędzania długich godzin przed komputerem, konieczne jest odwiedzenie laryngologa i okulisty. Niekiedy lekarz wystawia też skierowania do kardiologa, neurologa oraz zaleca wykonanie badań krwi.
Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny pracy?
Wizyta u lekarzy medycyny pracy wymaga zabrania ze sobą skierowania na taką kontrolę oraz akcesoriów medycznych, z których korzysta się na co dzień. W przypadku osób z uszkodzonym słuchem jest to aparat słuchowy, a pacjentów z wadą wzroku – okulary lub soczewki. Warto również ubrać się wygodnie. Podczas wizyty u specjalisty są bowiem wykonywane pomiary ciśnienia krwi i badanie klatki piersiowej. Zbyt ciasne ubrania mogłyby utrudniać odsłanianie wybranych partii ciała podczas kontroli.
Jeśli lekarz zaleci badanie krwi, często konieczne jest odbycie go na czczo.
Szczegółowe informacje oraz zapisy – w rejestracji – osobiście lub telefoniczne.
Nowe skierowania na badania w ramach medycyny pracy
W związku z wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia zmianami,
od dnia 01 kwietnia 2015 r.
obowiązuje nowy wzór skierowania na badania profilaktyczne w ramach medycyny pracy.
Więcej informacji na portalu MZ: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowe-wzory-skierowania-na-badania-lekarskie-oraz-orzeczen-lekarskich
Wzór skierowania wraz z poradnikiem można pobrać tutaj.